Utolsó részéhez ért az ötéves születésnapi sorozatunk. Amint a címből kiderül: a szakmai stáb, a vezetőség valamint a média képviselői kerülnek nagyon rövid, inkább fotóalbumszerű, bemutatásra.
Rövid “posztonkénti” áttekintés:
Székelyföld Labdarúgó Egyesület elnök: Wenczel Kristóf (2014-)
Jakab Zoltán – edző (2014-2017) majd szövetségi kapitány (2017-) Segítői: Botorok János (2014), Suciu Valentin (2014), Novák Vilmos és Székely János (2015)
Ilyés Róbert – játékos-edző (2017-)
Gazda József – játékos-edző (Arcah Euro ’19)
Kapusedző – Klein László (Debrecen Euro ’15), Jakab Attila (Abházia VB ’16)
Dokik/gyúrók: Balogh Ödön „Ödi bácsi” (Debrecen Euro ’15, Abházia VB ’16, Szarvas MÖK ’16); Ionescu Róbert (É-Ciprus Euro ’17); Székely Mónika (London VB ’18)
Fotós: Pál Árpád (London VB ’18)
Újságíró: Zátyi Tibor (2014-) Székelyhon; Jakab Árpád (London VB ’18) NSO.hu
Média: Ádámosi Béla (2014-2015), Szabó Áron (2015-)
Csapatvezető: Wenczel Kristóf (2014-), Oláh József és Tamás Zoltán (2014-2016); Hompoth Dezső (2016-)
Kulturális attasé: Hompoth Dezső (2016-)
SZLE Technikai igazgató/főtitkár: Szabó Áron (2015-)
A válogatottat Wenczel Kristóf budapesti sportjogász hívta életre, megalapítva a Székelyföldi Labdarúgó Egyesületet és annak jogi hátterét. Az idén ünnepli ötéves születésnapját a SZLE, amelynek keretén belül a székely válogatott is működik. Legnagyobb eredményünk a 2017-es EB bronzérem, ezt szorosan követi a 16 csapatos VB negyedik hely Londonból (2018).

Jakab Zoltán több székely-magyar találkozót hozott már tető alá, igaz főként futsalban, de egykori nagypályás játékos és edzői múltja ismeretében joggal lett felkérve a székely (nagypályás) válogatott edzőjének, mely pozícióban 2014-2016 között 12 meccsen maradt, majd szövetségi kapitányi titulust kapott, szoros szakmai és taktikai együttműködésben Ilyés Róberttel. De vissza a kezdetekhez: 2014-2016 között Jakszi munkásságát több másodedző, pályaedző segítette, így például Botorok János (2014), Novák Vilmos (2015) is. Kevesen tudják, de a Raetia elleni, Sepsiszentgyörgyön lejátszott, meccsen a Sepsi OSK akkori edzője Suciu Valentin is helyet kapott a stábban. Felvidék első hivatalos meccsén, 2015 áprilisában a Mester egyéb elfoglaltság miatt nem tudott a csapattal tartani, így az edzői feladatokat Novák Vilmos és segítője Székely János látta el. Észak-Cipruson Ilyés Róbert játékos-edzőként vágott neki az EB kalandnak, négy meccsen pályára is lépett, de Londonban már inkább csak a pálya széléről osztogatta a tanácsokat. Az arcahi EB-re Robi diplomáciai összeférhetetlenség miatt nem tartott a csapattal, valamint családi elfoglaltság miatt a szövetségi kapitány Jakab Zoltán sem. Hiányukban a szakvezetés minden velejárója Gazda József kezében összpontosult. Nehéz dolga volt Józsikának az utolsó percekben összeállított kerettel, de ne feledjük, hogy a későbbi győztes Dél-Oszétia ellen, csak mi tudtunk pontot szerezni (2-2) és azon a meccsen bizony győzelmet érdemeltünk volna…





Amennyiben lehetőség nyílt rá igyekeztünk kapusedzőket is vinni magunkkal, hogy a hálóőröknek is szakszerű felkészítést biztosítsunk. A debreceni EB idején, a ma már négyszeres válogatott Klein László megadta az esélyt a bizonyításra jóval fiatalabb kollégáinak Nagy Barnának és Niczuly Rolandnak. Az abháziai világbajnokságra már Jakab Attila (Jakszi öccse) utazott, mint kapusedző. Észak-Cipruson és Londonban a beválogatott kapusok egymás között oldották meg a kapusedzést.


Ami a gyúrókat illeti, itt sajnos Ödi bácsi halála miatt hatalmas űr keletkezett. A hosszú éveken át a Futsal Klub Székelyudvarhely (és jogelődje) bejáratott gyúrójaként logikus volt, hogy Ödi bácsi Jakab Zoltánt követve a nagypályás székely válogatott gyúrói feladatait is ellátja, ahogy ez történt indulásunktól haláláig, felölelve egy EB-t, egy VB-t és a szarvasi Magyar Örökség Kupát. Halála után beugrók vették át a szerepét, így Ionescu Róbert Észak-Cipruson, valamint Székely Mónika, aki Londonban szegődött a válogatott mellé.



Zátyi Tibor a kezdetek óta látja el az újságírói feladatokat, minden turnén a kerettel tartott és naprakész tudósításokkal látta el, a Székelyhon portál jóvoltából, az otthoniakat. Nagy sorozat szakadt meg Arcahban, de remélhetőleg a 2020-as VB-re Tibi ismét a kerettel tarthat. Zátyihoz csatlakozott Londonra a Nemzeti Sport Online tudósítója Jakab Árpád és Londonba végre egy szakavatott fotóst is magunkkal tudtunk vinni: Pál Árpád személyében.



A CONIFA fontos szerepet szán a sporttevékenység mellett a “tagállamok” kulturális gazdagságának bemutatására is. Erre a pozícióra jobb embert nem is lehetett volna találni Hompoth Dezsőnél, aki csapatvezetői teendőket is ellát(ott).

Az ügyintéző pozicióval járó tennivalókat az első pár meccsen még Ádámosi Béla látta el, majd fokozatosan “hirdetve az igét” a szociális hálón (Facebook, Instagram, Twitter) Szabó Áron lett erre a legalkalmasabb személy.


Eleinte a megyei labdarúgó-szövetségek elnökei, így Oláh Jószef (Kovászna) és Tamás Zoltán (Hargita) is a küldöttség tagjai voltak, de ma már nem utaznak a csapattal.

Remélem, hogy senkit sem hagytam ki… Ezennel szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki az elmúlt öt évben szerepet vállalt a válogatott működésében és támogatásában. Köszönjük szépen!