Az FK Csíkszereda női csapatának ’22-’23-as szezonja

Első év az élvonalban: felsőházi rájátszás, elődöntő a kupában - meccsek, gólok, adatok, érdekességek

Az FK Csíkszereda női csapata a ’18-’19-es szezonban csatlakozott a hazai labdarúgás körforgásába és Albu László vezetésével szépen sorra vették az akadályokat. Kezdésnek (’18-’19-es szezon) a harmadik helyet szerezte meg az FK, egy ponttal lemaradva a második Nagybánya mögött. A második idény a harmadosztályban idejekorán véget ért a járvány (?) miatt, de mivel a csapat első helyen volt (négy forduló alatt 22 gólt szereztek, egyet kaptak) így feljutást ért a világ legrövidebb bajnoki szezonja. Első évük a második ligában ismét csak tapasztalatszerzés volt, második helyen végzett a csapat a Ladies mögött. Ezt követte a diadalmenet, a sima feljutás, azaz a bajnoki cím. A ’22-’23-as szezont tehát már az élvonalban kezdték a lányok, ahol újoncként a felsőházba jutottak, az már korábban eldőlt az eredmények alakulása nyomán, hogy az előkelő negyedik helyet szerzik meg. A náluk erősebb vagy jobb erőt képviselő csapatok (Temesvár, Kolozsvár, Carmen) dolgát nem kimondottan tudták megnehezíteni, de próbálkoztak becsülettel a lányok (U elleni 3-4). Ellenben így is sok mindenkit sikerült maguk mögé utasítaniuk. A kupában is, eddig nem látott, menetelést produkáltak és egészen az elődöntőig jutottak, azonban itt is a Kolozsvári U állta az útjukat.

Csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy meglehetősen furcsa és amatőr körülmények között zajlott a Román Labdarúgó-szövetség székházában a sorsolás, nem volt kiemelés, nem lehetett látni, hogy pontosan milyen csapat neve szerepel a kis cetlin, továbbá az elvárttal ellentétben a hátrébb rangsorolt csapat nem hazai pályán, hanem idegenben volt kénytelen szerepelni… Minden bizonnyal a másodosztályú Besztercei Gloria együttesével könnyebb dolga lett volna a csapatnak, de talán nem akarta szövetség, hogy beleszóljunk a „nagyok” dolgába, elég meglepetés volt, hogy a Carmen kiejtette a Temesvárt és az FK menetelése is szúrhatta az elöljárók szemét. Na mindegy…

Felső sor balról jobbra: Gál Ervin (másodedző), Bartalis Barbara, Péter Alexandra, Antal Anita, Péter Kinga, Berkeczi Emőke, Albu Erika, Balog Boglárka, Bodor Anita, Tankó Réka, Kollár Péter (edző), Ferencz Levente (kapusedző); alsó sor balról jobbra: Részeg Beáta, Fülöp Boglárka, Balázs Eszter, Csürös László és két gyereke, Nyéki Anna, Szőke Eszter, Mezőssy Melánia, Györgyicze Réka és Horváth Luca – Fotó: Pál Zoltán

Ami a bajnoki szezont illeti (az évad összes meccse és egyéb adatok ITT), voltak kimondottan pozitív pillanatok és 90 percek, mint az első hazai mérkőzés és egyben az első győzelem az élvonalban az Alexandria ellen, igaz a végén rezgett a léc, hogy elherdálják-e a háromgólos előnyt, de végül behúzták és jobb lábbal kezdődött a szezon. Nincs tervben az ellenségeskedés, de kétségkívül pozitív a Vasas elleni kettős győzelem is a felsőházban (4-0 és 1-2). Ide sorolható továbbá a Kolozsvár megszorongatása hazai pályán (3-4 oda), de ugyebár ez nem ért pontot/pontokat.

Ami a kevésbé sikerült meccseket illeti a két nagy hazai zakó a Temesvár ellen (0-7) elég kellemetlen volt, ahogy az addig nyeretlen MSE elleni idegenbeli kiszállás (3-0) is a negyedik fordulóban. A Carmen elleni meccsen (20. forduló 0-2) pedig egyszerűen túl sok egyéni hiba jött össze, talán egy szezonra is elegendő, de ezt lehet a fáradtságra és a hosszú szezonra is fogni.

Felső sor balról jobbra: Ferencz Levente (kapusedző), Gál Ervin (másodedző), Bartalis Barbara, Albu Erika, Salamon Szidónia, Abos Bianka, Balog Boglárka, Részeg Beáta, Kollár Péter (edző), Tankó Réka, Tőke Szilárd (erőnléti edző); alsó sor balról jobbra: Szentes Szabina, Györgyicze Réka, Horváth Luca, Nyéki Anna, Antal Anita, Szőke Eszter, Fülöp Boglárka, Mezőssy Melánia – Fotó: Pál Zoltán

Kétszer 0-7 ide meg oda azért az FK-nak is sikerült sokgólos (győztes) meccseket produkálni: 4-0 a Nagybánya ellen, 8-0 a Galac ellen. A kupabeli 0-18 a Falticsényi Nicu Gane ellen pedig egészen különleges volt, hiszen még a fiatal kapus, Balog Bogi, is betalált, nem kegyelmeztek a lányok a sokkal szerényebb erőt képviselő másodosztályú Duna-mentieknek. A negyeddöntőben pedig ismét gólfesztivált rendeztek a csajok, ismét egy alsóbb osztályú ellenféllel – a harmadik ligás Rapiddal – szemben (1-8 ide).

Fontos szót ejteni a szezon közbeni edzőváltásról is, ugyanis a legendás Albu-mester elfogadta Ilyés Róbert hívó szavát és a felnőtt férfi csapat szakmai stábjában kapott helyet, így a magyarországi Kollár Péter vette át Albu László helyét a 13. (a felsőházi rájátszásban második) forduló után. Kollár a Vasas elleni hazai 4-0-s győzelemmel debütált, tehát sokkal jobb bemutatkozásról nem is nagyon álmodhatott volna.

Albu László négy és fél évig vezette a csapatot, megalapozva az idei szezon sikereit is. – Fotó: Pál Zoltán

Albu László minden sorozatot – bajnokság, kupa – figyelembe véve 62 mérkőzésen irányította az FK csapatát, a Rioting Football ismeretei alapján nem volt eltiltva, illetve nem hagyott ki egy meccset sem, ha igen, szívesen fogadjuk a helyesbítést. A kupában 8 mérkőzésből négyet megnyert, négyet pedig elveszített. Idén negyeddöntőbe vezette a csapatot. Ami a bajnokságot illeti: 36 győzelem, 6 döntetlen és 12 vereség. A ’21-’22-es bajnoki címmel (és feljutással) végződő idényben a Bákó elleni meccset a doktori személyzet hiánya miatt zöldasztalnál nyerte meg az FK. Egyébként kétszer 35 perces barátságos meccset játszottak a felek, de ezt nem vettem számításba, hiszen nem hivatalos meccs volt.  

A csapat lelkes Facebook követői számára ismerős lehet, hogy 2 éve minden meccs után érdekességekkel, meccs és gól adatokkal szolgálok, itt most helyszűke miatt csak az általam legfontosabbnak vélt érdekességeket vesszük elő, pontokba szedve:

– A csapat házi gólkirálya: Balázs Eszter 10 góllal (+8 a kupában)

– A csapatkapitány és helyettesei: Antal Anita (jóformán a teljes szezonban mindig, főleg, hogy alig hagy ki meccset és ritkán is cserélik le), Nyéki Anna (háromszor, Anita lecserélése után), Salamon Szidónia (kétszer, ebből egyszer kezdőként az U ellen a 12. fordulóban), Györgyicze Réka (egyszer, a Nicu Gane elleni kupameccen)

A történelmi, első élvonalbeli találat szerzője: Szőke Eszter

– Rajta kívül több fiatal saját nevelésű/és vagy székelyföldi tehetség mutatkozott be az élvonalban, mint Balog Boglárka, Bodor Anita, Erős Teodóra, Részeg Beáta, Fülöp Boglárka

Albu Erika, Nyéki Anna és Szőke Eszter a szezon összes meccsén mindig a kezdőben kapott helyet, tehát 21 élvonalbeli bajnoki meccsük van, mind a 21 meccsen – rajtuk kívül – még Berkeczi Emőke kapott szerepet, de nem mindig kezdőként

– „Régi motorosok” (akik indulás óta a keret tagjai): Albu Erika, Györgyicze Réka, Péter Kinga, Péter Alexandra, Antal Anita, Szentes Szabina

– Akik elérték/átlépték a bűvös 50-es meccs- és/vagy gólszámot a klub történetében (a ’18-’19-es szezontól): Albu Erika 62 (rekorder), Antal Anita 59, Györgyicze Réka 56, Szentes Szabina 52 – meccsek; Bartalis Barbara 50 – gólok (rekord).

– Lapok (a bajnokságban):

– Volt eset, hogy Kristály Franciska és Nagy Noémi mezőnyjátékoskéntállt a kapuba, Tankó Réka ellenben eredendően kapus létére többször is támadóként szerepelt és gólt is szerzett az ominózus első élvonalbeli meccsen.

– Több olyan játékos is visszavonult vagy abbahagyta az aktív játékot, aki a kezdetektől fogva tagja volt a csapatnak: Sándor Ibolya, Kristály Franciska, Nagy Noémi, Szász Ildikó, Simon Mónika, de két fiatal is a befejezés mellett döntött: Györgypál Edina és Császár Kincső

Szép volt lányok! Kiváncsian várjuk a következő szezont. Hajrá FK!